DIY – zrób to sam – tworzymy dla domu.
Aby wyjaśnić narodziny idei powstania Ekobudki, jako podmiotu Ekonomii Społecznej i miejsca pracy twórczej, musimy cofnąć się do początku działań wolontariackich osób, które stworzyły spółkę i wynikających z tego przemyśleń.
DIY dlaczego to jest dobry pomysł ?
- po pierwsze, kreatywne, często utalentowane osoby, w różnych grupach wiekowych, nie mają potrzebnego zaplecza, aby tworzyć (nie mają miejsca, materiałów i choćby prostych narzędzi czy urządzeń).
- innym spostrzeżeniem, wynikającym z uczestnictwa we wspólnych, twórczych działaniach wolontariackich, było odnotowanie ich relaksacyjnego, antydepresyjnego wpływu na uczestników, którzy na co dzień wykonują rozmaite stresujące zawody.
- ponadto bardzo dużo osób cierpi na samotność, ma trudności z nawiązywaniem i prowadzeniem bezpośrednich kontaktów, ucieka do mediów społecznościowych, które przecież nie zastąpią bezpośredniego kontaktu.
- dodatkowo zamiłowanie do ekologii, do propagowania trendów ekologicznych, otaczania się naturalnymi produktami inspirowało i jednoczyło osoby chętne do wzięcia w udziału we wspólnych działaniach.
- wreszcie globalne trendy …
Pomysł na hobby w naszym wydaniu
Istniało więc wiele powodów, aby opracować koncepcję warsztatów DIY, a przede wszystkim stworzyć grupę ludzi, wolontariuszy, której przyświecał będzie wspólny cel.
Jak to bywa na początku – nie było łatwo. W realizacji naszego celu bardzo pomogło nam TISE
W rezultacie udzielonej nam przez TISE pożyczki, dla podmiotów ekonomii społecznej, (zainteresujcie się ich ofertą ! Jest bardzo pomocna dla takich małych, początkujących organizacji ) stworzyliśmy mały warsztat – pracownię rękodzieła. A co najważniejsze, wyposażyliśmy ją w kilka prostych urządzeń, które pozwalają nam na nieskomplikowaną obróbkę drewna i jego wykańczanie.
Dla podjęcia tego rodzaju działalności warsztatowej, znaczenie miała też możliwość darmowego lub nisko kosztowego pozyskiwania elementów drewnianych do obróbki, często pochodzących z recyklingu (odzysku).
DIY w naszej pracowni
W działalności pracowni i pracach rękodzielniczych aktualnie uczestniczy kilka osób, choć covid-19 utrudnił naszą działalność..
Realizują swoje drobne inspiracje i szukają odprężenia, wymyślając wzory i wykonując proste prace (szlifowane, klejenie, malowanie, dekorowanie). Oprócz prostego sprzętu i narzędzi wykorzystują takie elektronarzędzia jak: piły, frezarka, wiertarki, szlifierki, wyrzynarki.
Pomaga im 2-3 wolontariuszy, byłych fachowców.
Wspólnie ustalają też wzornictwo dla kolejnych, wspólnych prac / wyzwań.
Zaczęły więc powstawać drobne użyteczne przedmioty: podstawki, misy, malutkie świeczniki.
Prace manualne przeplatamy z elementami edukacyjnymi. Na przykład zawsze omawiamy właściwości drewna.
Nie zdawaliśmy sobie sprawy, ile tajemnic kryje drewno, a jeszcze więcej jego obróbka. Uczymy się przez cały czas, a przeglądane w internecie zdjęcia drewnianych dzieł sztuki zachęcają nas tylko do działania.
Od początku naszych działań szczególnym zainteresowaniem darzyliśmy karpy (korzenie ściętych drzew) i po części pragniemy odnowić lub choćby przypomnieć zapomniany, wręcz zaginiony dawny zawód karpiniarza, … ale o tym napiszemy innym razem.
Nasze inicjatywy typu zrób to sam
W chwili obecnej realizujemy 3 główne projekty:
• Warsztaty w drewnie
Wybraliśmy drewno jako najbardziej ekologiczny materiał. Stworzyliśmy pracownię drewna. Stosujemy różne, proste techniki obróbki. Współpracujemy ze stolarzami, nauczycielami , którzy uczą jak z kawałka drewna można uzyskać użytkowy przedmiot.
• Kuźnia wiedzy dawnej
Połączyć dawne z nowym to motto, które nam przyświeca. Przybliżamy nie tylko zapomniane zawody, sylwetki twórców , ale także umiejętności. Postanowiliśmy powrócić do dawnych poradników, dawnych praktycznych wskazówek w nich zawartych. Tematyka jest różnorodna. Nie tylko związana z drewnem.
• Art Wood Side
Projekt ten kierujemy przede wszystkim do młodzieży, która pragnie wyjść poza schemat w tworzeniu różnych wyrobów. Każdy wyrób to ich autorski projekt. Często pełna abstrakcja, mieszanka różnych stylów, wyraz osobistej kreatywności. W ramach tego projektu dajemy drugie życie różnym rzeczom, zmieniając kształt, kolorystykę, materiał unowocześniając.
W najbliższej przyszłości planujemy uruchomienie kolejnych projektów, zgodnych z kierunkiem naszego rozwoju, ale też w odpowiedzi na zapytania ze strony zainteresowanych warsztatami osób.
Witajcie w naszym świecie, który kocha i ceni proste rzeczy w życiu!