OZE co to jest ? To odnawialne źródła energii – takie, które odnawiają się w krótkim czasie. Najbardziej popularne to: słońce, wiatr, woda, biomasa, biopaliwa, energia geotermalna. Przeciwieństwem odnawialnych źródeł energii (OZE) są nieodnawialne lub takie które odnawiają się w bardzo długi czasie: węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa.
Wraz z rosnącymi w ostatnich latach cenami energii popularność zyskują własne odnawialne źródła energii. Tego typu instalacje budują zarówno firmy jak i właściciele domów.
OZE co to jest – rosnąca popularność
W okresie od stycznia do listopadzie 2022 roku, ok. 20% wyprodukowanej w Polsce energii pochodziło ze źródeł OZE.
Także według danych (ARE) Agencja Rynku Energii, OZE w listopadzie 2022 roku stanowiły 36% wszystkich zainstalowanych mocy w polskiej energetyce.
W okresie od listopada 2021 do listopada 2022 liczba prosumentów wzrosła o 48% i osiągnęła liczbę 1,17 mln. Wśród zainstalowanych źródeł OZE dominują elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe.
Jak sfinansować OZE ?
Gdy już kolejne rosnące rachunki za energię elektryczną przekonają nas do posiadania własnej instalacji OZE, przyjdzie czas na pierwsze przymiarki do jej sfinansowania.
Mamy obecnie sporo możliwości sfinansowania / dofinansowania budowy tego instalacji OZE.
Dostępność konkretnych źródeł finansowania zależy od specyfiki wnioskodawcy.
Z innych źródeł skorzystają:
- właściciel domu jednorodzinnego,
- spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa,
- rolnik,
- przedsiębiorca,
Finansowanie OZE dla Firm
Tutaj mamy parę możliwości.
- Pierwsza opcja o jakiej warto wspomnieć to dotacje w ramach modułu zazielenianie występujące w ramach Ścieżki Smart, oferowanej przez PARP (dla MŚP) i NCBiR (dla dużych firm). Ścieżka Smart posiada wielomiliardowy budżet.
Warunkiem skorzystania z dotacji na zazielenianie jest jednak ujecie we wniosku o dofinansowanie:
- gdy wnioskuje MŚP – modułu B+R (prace badawczo rozwojowe) albo wdrożeniowego (wdrażanie wyników prac B+R).
- gdy wnioskuje duża firma – modułu B+R (prace badawczo rozwojowe)
Dotacje na tzw. zazielenianie, jakie można uzyskać to m.in:
- pomoc na inwestycje w układy wysokosprawnej kogeneracji,
- pomoc inwestycyjną na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych – obejmuje inwestycje m.in w mikroinstalacje – instalacje odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW – dofinansowanie wyniesie od 30% do 65% – w zależności od wielkości firmy wnioskującej i lokalizacji inwestycji,
- pomoc inwestycyjna na efektywny energetycznie system ciepłowniczy i chłodniczy,