Co można zrobić z drewna? Odpowiedź nasuwa się sama – meble oraz wiele pięknych ozdób. Ale czy wiesz, że do tego celu można wykorzystać, jako materiał, także niepowtarzalne karpy ?
Co karpiniarz może zrobić z drewna
Od kilku miesięcy przygotowujemy się do przybliżenia dawnego zawodu karpiniarza. Karpiniarz to osoba, która zajmowała się wydobywaniem karpy z ziemi i przygotowaniem tak pozyskanego drewna. Karpy to pień wraz z układem korzeniowym pozostający po ścięciu drzewa.
A nas interesuje wszystko co ma związek z drewnem, zwłaszcza niewykorzystywanym (jak karpy w Polsce) lub możliwym do pozyskania, do wtórnego użycia i nadającym się do przetworzenia na użyteczny wyrób czy dekorację.
Impulsem do naszych obecnych działań i rozwijania zainteresowań w tym kierunku był stół kawowy jednego z naszych Wolontariuszy. Wykopana, oczyszczona karpa jest u niego podstawą przezroczystego blatu, a całość tworzy bardzo efektowny element nowoczesnego wnętrza.
Ten stół oczarował nas wszystkich. Wtedy, od słowa do słowa dowiedzieliśmy się o karpach i karpiniarzu – zapomnianym zawodzie, praktycznie już nieistniejącym. Niektórzy z nas pierwszy raz zetknęli się z tym słowem. Żmudne przeszukiwanie netu przyniosło jednak kilka interesujących rezultatów.
Okazało się, że w wielu krajach świata zawód karpiniarza jest nadal praktykowany, za przykład może posłużyć np.: Indonezja, gdzie pozyskuje się karpy drzew tekowych (teak) a następnie wykorzystuje je, przerabiając je m.in na stoliki, ławy, fotele itd.. Efekt takiej przeróbki karpy wygląda tak:
Foto: stevencoxon, by Flickr, licencja CC BY-NC-ND 2.0
Trendy eko szansą dla karpiniarstwa
Obecnie wydobycie karp to właściwie ich rozdrobnienie. Proces odbywa się mechanicznie, bardzo szybko, ale niestety niszcząc przy tym korzeń w dużym lub całkowitym stopniu. Jednak w wielu leśnictwach karpy po ściętych drzewach, po prostu pozostają w ziemi, nie są wykorzystywane.
To wielka okazja dla pasjonatów drewnianych elementów, ponieważ karpy mają swój niepowtarzalny urok i pozwalają stworzyć prawdziwe perełki z drewna.
To nie musi być tylko podstawa stołu, ale może to być baza dla niepowtarzalnego świecznika, lampy, zegara czy innego elementu dekoracyjnego.
Jeśli przyjrzymy się opisywanym w czasopismach branżowych i wnętrzarskich trendom – śmiało możemy stwierdzić , że dziś karpy przezywają swoje odrodzenie. Prezentowane są w nowej odsłonie. Nic więc dziwnego, że w pozyskaniu oryginalnej karpy ściga się wielu twórców i pasjonatów. Po jej obróbce powstają często prawdziwe dzieła sztuki.
Celem naszego małego projektu jest pozyskiwanie i przetwarzanie karpy. Bazując na zebranej wiedzy spróbujemy, robić to jak najbardziej tradycyjnymi metodami. Pierwsze próby są już za nami. Nie jest łatwo! Jeden z Wolontariuszy stwierdził, że przy karpach ćwiczymy swoją cierpliwość. Coś w tym jest, bo myli się ten, który myśli, ze taką karpę się pozyska w jeden dzień . Pozyskanie jej nie jest takie proste. Wymaga wiedzy i uwagi, aby jej nie uszkodzić.
Naszym zamiarem jest odtworzenie kilku dawnych użytecznych przedmiotów z karpy, na podstawie zgromadzonych informacji.
Trzymajcie kciuki 🙂