Drewno dębowe – dąb
Drewno dębowe od zawsze wszystkim kojarzy się z ogromną mocą i siłą. Niewątpliwie wpływ na to ma majestatyczny wygląd samego drzewa. Budzi ono podziw wielu osób i mimo wszystko respekt w jego otoczeniu.
Nic w tym dziwnego. Dąb to drzewo długowieczne, a jego wysokość może dochodzi do 30 m, a średnica od 1,2 do 1,8 m.
Majestatyczne i długowieczne dęby zawsze robią na nas wielkie wrażenie. Dęby często są pomnikami przyrody, a dawniej uosabiały bóstwa czy tez porastały święte gaje. Rzymianie dekorowali za zasługi wieńcem z liści dębowych corona civica. W Starym Testamencie, znajdziemy opis Abrahama siedzącego pod dębami.
W starożytnej greckiej Dodonie wyrocznia wróżyła z liści dębu. Słowianie okazywali szacunek przyrodzie, oddając się modłom w starych dąbrowach. A Celtowie do grobów swoich bliskich wkładali gałęzie dębowe.
Drewno dębowe właściwości
Z innych ciekawostek – dąb, który rośnie w lasach dębowych na glebach piaszczystych, ma grubą ciemną korę, a jego drewno jest wybarwione na jasno słomkowy kolor. Twardość drewna takich dębów jest wysoka, ale mankamentem jest brak elastyczności.
Jeśli dąb rośnie w pobliżu wody, na przykład nad brzegiem rzeki lub potoku, czy wśród olsów, to nazywany jest dębem ołowianym, wodnym, żelazowym lub olchowym. Różni się od swoich odpowiedników prostym pniem i gęstą koroną. Kora skórzasta, cętkowana. Jego kolor jest jasnoszary z niebieskawym odcieniem. Drewno ma różowy odcień, warstwy są duże. Elastyczność jest bardzo dobra, ale po wysuszeniu ma tendencję do pękania. Jest niezwykle ciężki.
Porównując właściwości drewna drzew dębowych rosnących w różnych warunkach naturalnych -dostrzeżemy znaczące różnice. Im gorsza gleba, na której rośnie dąb, tym lepsze drewno.
Samo drewno, według znawców jest gęste, twarde, ciężkie i ma dużą wytrzymałość. Charakteryzuje się również odpornością na wilgoć, gnicie i różne grzyby.
Drewno dębowe – zastosowanie
Drewno dębowe ma szerokie zastosowanie. Stosowane jest wielu dziedzinach przemysłu, w budownictwie, szkutnictwie ( podstawowe wiązania wnętrzowe kadłubów – stępki, wręgi, denniki ). Wykorzystywane jest też na wyroby stolarki budowlanej (boazerie), do wyrobu mebli (elementy graniakowi mebli szkieletowych, elementy rzeźbione w meblach stylowych, doklejki do elementów płytowych), oklein, deszczułek posadzkowych. Spotkamy je także w beczkach do wina i piwa, podkładach kolejowych, używane jest do ekstrakcji garbników. ( za: Encyklopedia majsterkowania – Wydawnictwo SIGMA).
Często jednak, po wycięciu trafia na składowisko drewna i ostatecznie jako materiał na opał.
Drewno dębowe idealnie nadaje się również do robienia ozdób do domu i oczywiście pamiątek.
Ozdoby z dębiny
Z tej opcji my skorzystaliśmy…
Jako pasjonaci drewna – uratowaliśmy kilka krążków i w ramach naszych spotkań wykonaliśmy, dla przykładu, kilka przedmiotów, które posłużą jeszcze kilka lat i przyozdobią naturalnie dom.
W pierwszej kolejności postanowiliśmy wykorzystać największy plaster dębu w taki sposób, aby zachował swój kształt i piękno. Podpatrując trendy ozdabiania wnętrz postanowiliśmy wspólnymi siłami odnowić pozyskany niepotrzebny już nikomu metalowy taboret warsztatowy. Delikatne szlifowanie, zmiana koloru i wreszcie możliwość osadzenia naszego oszlifowanego naturalnego plastra pozwoliły zaprezentować nowy produkt: stolik kawowy lub stolik do kwiatów. Zresztą, produkt tak piękny i uniwersalny, że idealnie wkomponowujący się w każdy rodzaj pomieszczenia.
Średnie krążki posłużyły nam na wykonanie pięknych, bardzo naturalnych mis. Początkowo, trochę z przerażeniem oglądaliśmy widoczne pęknięcia, które się pojawiły w wyniku wysychania drewna. Uznaliśmy jednak, że jest to coś tak naturalnego, że pozostawimy te pęknięcia bez możliwych wypełnień czy korekt, jako naturalny efekt wizualny plastra. Oczywistą kwestią jest, że misy te mogą posłużyć tylko do przechowywania produktów suchych typu orzeszki ziemne, cukierki, drewniane jaja Prezentujemy je na załączonym obrazku. Powstałe misy są niepowtarzalne i przenoszą nas troszeczkę w czasy, kiedy znana była tylko prosta ręczna obróbka drewna. Misy, które przechodziły z pokolenia na pokolenie.
Najmniejsze plastry potraktowaliśmy jako materiał idealnie nadający się do przygotowania stroików świątecznych. Zainteresowanie stroikami, jako ozdoby na stół , komodę jest bardzo duże.
Plastry zostały wzbogacone o szyszki, gałęzie, orzechy i inne naturalne ozdoby. Delikatnie przyozdobione kryształkami, kolorowymi wstążkami.
To był strzał w przysłowiową dziesiątkę. Efekt końcowy wykonanych stroików zachwycił wielu. Drewno dębowe na stałe zagościło w naszych domach i co najważniejsze nie spłonęło w czyimś piecu czy kominku.